Kendini Koruma Dersleri

Türkçe tercümesi “Kendini Savunma” olan Self-defense,

“Kişinin herhangi bir fiziksel saldırıya uğraması durumunda, mümkün olan her türlü imkanı kullanarak en kısa sürede ve en etkili şekilde kendini savunması ve saldırgandan kurtulması” olarak tanımlanabilir.

Self-defans da esas olan, kişinin saldırıyı bertaraf ettikten ve saldırgandan kurtulduktan sonra, saldırgana daha fazla zarar vermemesi ve olay mahallinden uzaklaşmasıdır. Amaç saldırmak ya da zarar vermek değil, saldırgandan zarar almadan kurtulmaktır.

Self-defense, kendi başına bir dövüş ya da savunma sporu değil, çeşitli savaş ve müdafaa sanatlarının mümkün olan en pratik ve etkili tekniklerinin bir araya getirilmesi ile geliştirilmiş bir “savunma stili”dir. Bu haliyle Self-defense, kişinin herhangi bir disiplinde uzmanlaşma zorunluluğu olmadan pratik savunma ve dövüş tekniklerini öğrenmesini sağlar.

“Ben dövüş sanatlarını merak ediyorum ama hepsinde çok fazla ve değişik teknikler var, öğrenmekte zorlanıyorum…”

“Giderek artan şiddet olaylarından çok rahatsızım, her an benim de başıma böyle birşey gelebilir, o anda ne yapacağımı bilemiyorum…”

diyorsanız, aradığınız şey, Self-defense olmalıdır.

Bilgi için > 05333809483

Krav Maga

Krav Maga, kişinin farklı fiziksel ortamlarda (sokak, kapalı alan, asansör vb gibi dar alanlar) karşılaşabileceği silahlı (sopa, kesici-delici aletler-ateşli silahlar) ya da çıplak elle yapılan saldırılara karşı farklı şekillerde kendini savunabilmesi ve hayatta kalabilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir.

Öğretilen teknikler, saldırıyı savuşturmak ve ortamdan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uzaklaşmaya yöneliktir. Ancak mecbur kalındığı durumlar için rakibi kontrol, onu kilitleyerek hareketsiz hale getirme veya rakibi bir yerden bir yere nakletme tekniklerini de içerir

Fight Code​

Fight Code, Savunma Sanatları, Temel Bireysel Güvenlik Prensipleri ve Fitness eğitimi içerikli bir Organizasyondur.

Fight Code Eğitiminin Genel içeriğini, Uzak Doğu Sporlarının temelini oluşturan temel güvenlik / teknik prensipleri, CQC (Close Quarter Combat – Yakın Dövüş) öğeleri, Temel Anatomi ve Egzersiz Fizyolojisi oluşturmaktadır.

Fight Code Eğitimi 4 kademe ve 7 Uzmanlık Eğitiminden oluşmaktadır. (Stick-Sopa, Knife-Bıçak, Kobutan, Trapping-Tuzaklama ve Manipülasyon, Point Locking-Eklem Kilitleme, Dirty Boxing-Sokak Dövüşü, Street Defence Tools-Sokak Savunma Ekipmanları). Her bir eğitim kendi içinde seviyelere sahiptir.

Eğitmen Hakkında - Osman Ergün Arpacı​​

02-05-1968 tarihinde Istanbul’da doğdu.

1989 yılında İ.Ü. İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.

Gençlik yıllarında çeşitli savunma sanatlarını tecrübe eden Osman Ergün Arpacı,

1998 yılında Aikido, 2003 yılında Ju Jutsu ve 2010 yılında Sambo ve Krav Maga, 2011 yılında Filipin Savaş Sanatları (PTK) çalışmaya başlamıştır. Ju Jutsu, Aikido ve Sambo’da 4.Dan ve Uluslararası Eğitmenlik Diplomalarına sahiptir.

Kapap Union Türkiye’nin ISDCO-Pars-Kapap-Krav Maga İstanbul Anadolu Yakası Temsilcisi’dir.

Fight Code Level 1 Eğitmenidir.

Türkiye Aikido Federasyonu ve Nebi VURAL Shihan’ın (7.dan) Eurasia Aikido Organization / Aikido ve Budo Federasyonu’na bağlı olarak Aikido ;

WJJF (World Ju Jutsu Federasyonu) Türkiye Rusya ve Balkanlar Temsilcisi Yavor DYANKOV Shihan’a (7.dan) bağlı olarak Ju Jutsu ;

CJJIF (Combat Ju Jutsu International Federation) Türkiye Temsilcisi Ulusal Ju Jutsu Federasyonu’na bağlı olarak Combat Ju Jutsu ;

Kapap Union Türkiye ISDCO Organizasyonu’na bağlı olarak da Krav Maga ;

Pekiti Tirsia Kali Türkiye Temsilcisi Guro Fırat Erdem’e bağlı olarak Fight Code Stick & Knife & Empty Hands Concept ve Tulpar Martial Arts Research bünyesinde, kendi hazırladığı program çerçevesinde kadınlar için özel olarak dizayn edilmiş teknikleri ve ekipman kullanımını içeren Yakın Dövüş / Kendini Koruma / Self Defense dersleri vermektedir.

İstanbul dışında Çanakkale, İzmit gibi başka illerde de düzenli aralıklarla Ju Jutsu seminerleri vermektedir.

Eğitim vermenin yanı sıra, Sambo, Ju Jutsu ve ISKA da Uluslararası Hakem olarak görev almaya hazırlanmaktadır.

Osman Ergün Arpacı, sürekli olarak farklı savaş ve savunma disiplinlerini de incelemekte ve zaman zaman ders ve seminerlere katılmaktadır.

Hem kendi sanatında hem de diğer sanatlarda üstad seviyesindeki hocaların eğitim seminerlerine katılmak için pek çok kez A.B.D, Fransa ve Almanya’ya gitmiştir.

KURS BOYUNCA SAVUNMA TEKNİKLERİ GÖSTERİLECEK SALDIRI ÇEŞİTLERİ

A – Vuruşlu Saldırılar;
Yumruk, Tekme, Dirsek, Diz, Kafa vuruşları

B – Tutuşlu Saldırılar;
El ve bileğin tutulması, Dirsek tutuşu, Omuz tutuşu, Yaka tutuşu, Saç tutuşu, Ense tutuşu, Çift el ile el ve bileklerin tutulması, Çift el ile her iki elin tutulması, Çift el ile her iki omuzun tutulması, Çift el ile her iki yakanın tutulması, Çift el ile her iki dirseğin tutulması, Çift el ile boyun, ense ve boğazın tutulması.

C – Tutuşlu ve Vuruşlu Kombine Saldırılar;
El, dirsek, omuz, yaka, baş, boyun, saç, ensenin tutularak yumruk, tekme, diz, dirsek, kafa vurulması, Çift el, dirsek, omuz, yaka, saç tutularak tekme, diz, kafa vurulması.

D – Boğmak ya da Kilitlemek Amaçlı Saldırılar;

E – Silahlı Saldırılar;
Sopa ve kesici-delici aletler ve tabanca ile yapılan saldırılar.
Saldırılara Karşı Savunma Teknikleri – Uygulama Şekilleri ;

I – Çıplak Elle Savunma Teknikleri. II- Günlük Hayatta Yanımızda Taşıdığımız (Çanta, anahtarlık, tarak, dergi-gazete, şemsiye, baston, kemer gibi) Objeler ile yapılan Savunma Teknikleri . III – Vücuttaki Belirli Sinir Noktalarına Baskı Uygulanması Yardımıyla Yapılan Savunma Teknikleri. IV – Mücadele sırasında düşmeniz durumunda zarar görmemeniz için bilinmesi gereken temel-basit Düşüş Teknikleri. V – Farkındalık ve Davranış Analizi VI – Mücadele Stratejisi

KURS PROGRAMI VE KIYAFET

Kurs boyunca tüm teknikler sırasıyla gösterilecek ve her teknik belli aralıklarla tekrar edilecektir. Böylece katılımcıların kursun başından ya da ortasından başlamaları fazla bir fark yaratmayacaktır.

Kursumuzda öğretilecek olan tekniklerin amacı beklenmedik durumlarda uğranılan saldırılardan kurtulmak olduğundan, kursiyerlerin yaş-boy-kilo ve cinsiyetleri ne olursa olsun, aynı derslere katılmaları gereklidir.

Kursumuz haftada 2-3 gün 1-1,5 saat arası olacaktır. Ayrıca isteyen herkese istediği yer ve saatte özel ders verilir.

Kurs için üniforma şeklinde özel bir kıyafet gerektirmemekle beraber, rahat hareket edebilmek için, fazla dar olmayan eşofman tipi kıyafetler tercih edilmelidir.
Bilinmesi Gerekenler ve Kurallar
Bu kursta öğretilecek olan teknikler, çeşitli Savaş ve Savunma Sanatlarının en pratik ve ‘Sokakta uygulanabilecek’ tekniklerinden derlenmiştir. Bu tekniklerin oluşturduğu bütüne bir “Okul”, “Dövüş Sanatı” ya da “Disiplin” adı verilemez. Bu sebeple kursumuzda herhangi bir sınav, derecelendirme, kıdem ya da kuşak olmayacaktır. Kişinin en büyük sınavı, kendisine karşı verdiği sınavdır.

Bu kursa katılacak herkes, ilk dersten önce, burada öğreneceği her şeyi yalnızca kendini ve/veya hayati tehlike içinde olan kişileri kurtarmak için kullanacağına, saldırganı geçici olarak etkisiz hale getirdikten ya da saldırgandan kurtulduktan sonra ‘orantısız güç’ kullanmayacağına ve bu tekniklerin hiçbirini, hiçbir şart altında asla “Saldırı” amacıyla kullanmayacağına, kutsal bildiği değerler adına diğer kursiyerler önünde söz verecektir.

Herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce, sağlık testi yaptırmanız tavsiye edilir.